Privat

José Espinoza - lysristet kaffe

Peru

95,00 kr.340,00 kr.

Risteprofil
Lys
Mørk
Smagsnoter

En frisk og frugtig kaffe med noter af sød mandarin, hindbær og abrikos

José Espinoza - lysristet kaffe

En ekstraordinær og frugtig natural-kaffe fra kaffebonden José Espinoza dyrket på hans gård La Confianza i det nordlige kaffedistrikt Chirinos i Peru. Kaffen er frisk og frugtig med noter af sød mandarin, hindbær og abrikos.

Land, region Peru, Alto Pirias, Chirinos
Højde 1900 m.o.h.
Behandling Natural, hævede senge
Sorter Arabica (Bourbon, Caturra, Pache, Catimor)
Jon Roslund - ØNSK Kaffe

Jon fra ØNSK er stor fan af José Espinoza: "Josés kaffe er en frugtig og vild kaffe! Jeg kan virkelig smage at kaffen er tørret inde i det søde kaffebær. Det giver kaffen en vinøs og let fermenteret smag som vel-modne frugter, hvor især sød mandarin, hindbær og abrikos står tydeligt frem. Det er min personlige favorit-kaffe brygget som pour over, hvor jeg enten bruger min Kalita eller Aeropress. Her synes jeg virkelig at alle smagsnoterne kommer til live i koppen."

Særlig egnet til:

Når du køber ØNSK er det...

Direkte handel

Vi handler direkte med kaffebønderne for at sikre, at de får en ordentlig betaling for det hårde arbejde, som de lægger i at producere kaffe af høj kvalitet. Læs mere her.

Skovdyrket kaffe

Kaffen er dyrket i skyggen af andre træer, hvilket har en række fordele: mere absorbering af CO2, mere biodiversitet, en sundere jordbund som ikke kræver pesticider, og ikke mindst en bedre smagende kaffe. Læs mere her.

Friskristet kaffe

Når du bestiller kaffe fra ØNSK er det altid friskristet, og af høj kvalitet. Vi rister kaffen hver uge, og har et løfte om, at vi ikke udsender kaffe som er mere end 21 dage fra ristedatoen.

100% håndplukket kaffe

Alt kaffen er håndplukket, hvilket er din garanti for en høj kvalitet. Dermed er det kun de bedste og mest modne bær som er blevet plukket.

Historien bag José Espinoza

Ta’ dine vandrestøvler på, for turen går opad!

Op til 1812 meter over havets overflade, hvor José Espinoza dyrker sin elskede økologiske kaffe. Hans kaffegård er kun tilgængelig til fods eller med en offroad motorcykel, men det stopper ikke José fra at lave en fantastisk natural-kaffe.

En naturalkaffe er, når kaffen tørres inde i selve kaffebærrene i stedet for at afskalle og vaske den. Det giver en meget intens frugtighed og sødme, der næsten giver associationer til rødvin og fermenteret frugt. José har specialiseret sig i netop at dyrke disse sjældne “naturals” og han er en mester til at styre fermenteringen og tørringen af kaffen. Hans ekspertise og behandling af kaffen giver den en smagseksplosion af modne frugter, som stadig er ren og delikat uden overfermentering.

Jose-espinoza-coffee-farmer
José og Rasmus i Peru
Jose-espinoza-coffee-farmer

Mulighed for cirkulær emballage

Vil du og din virksomhed også være med til at reducere emballageforbruget?

Måske står din virksomhed over for en grøn omstilling. Eller måske er du allerede i en bæredygtig virksomhed, der gerne vil skrue endnu mere op for de grønne tiltag. Uanset hvad, så er der ingen tvivl om, at emballagebesparing har en positiv effekt på din virksomheds grønne regnskab - og på miljøet. Læs mere