Fri-Fragt-Fredag!

Gratis fragt på privat ordrer hele dagen!

Privat

Leonel Valladares - Mellemristet kaffe ØKO

Nicaragua

95 kr.265 kr.

Smagsnoter

Delikat honningsødme med frugtige noter af fersken som afsluttes med runde noter af mandel.

CO2e: 1,26/kg:
Se beregning
78% mere til bonden
Se beregning
Skovkaffe
Se beregning
100% økologisk
Se bevis
Vis al dokumentation

Produktanmeldelser

Magnus Malthe Nielsen
Jeg har anbefalet de..
Jeg har anbefalet denne kaffe til alle mine "kaffevenner", da jeg synes, den bare smager så lækkert.
Ditte Kirk Ibsen
Dejlig rund i smagen..
Dejlig rund i smagen.
Sebastian Rosborg
Jeg elsker simpelthe..
Jeg elsker simpelthen den her kaffe. Jeg ved ikke om det alene skyldes smagen, eller fordi jeg har en blødt punkt for farmeren bag; Leonel.

3 anmeldelser af Leonel Valladares – Mellemristet kaffe ØKO

  1. Sebastian Rosborg

    Jeg elsker simpelthen den her kaffe. Jeg ved ikke om det alene skyldes smagen, eller fordi jeg har en blødt punkt for farmeren bag; Leonel.

  2. Ditte Kirk Ibsen

    Dejlig rund i smagen.

  3. Magnus Malthe Nielsen

    Jeg har anbefalet denne kaffe til alle mine “kaffevenner”, da jeg synes, den bare smager så lækkert.

Tilføj en anmeldelse af varen

Leonel Valladares - Mellemristet kaffe ØKO

Kaffen fra Leonel har en delikat honningsødme og en frugtighed, der leder tankerne hen på moden fersken. Smagen afsluttes med milde noter af mandel.

Land, region Nicaragua, Nueva Segovia Dipilto.
Højde 1.400-1.500 m.o.h.
BehandlingVådmølle, afrikanske senge
SorterArabica (Caturra, Maragogype, Catuai Amarillo)
Mathias og Leonel Valladares

Mathias fra ØNSK er helt tosset med Leonels kaffe: "For mig er dette den ideelle kaffe - den har fylde og bløde smage, komplimenteret af et hint af friske frugter. Dén kontrast giver bare en helt eminent og kompleks kaffe. Jeg brygger den altid på min stempelkande, som i øvrigt også er den måde Leonel selv brygger kaffen på, på Finca Santa Prisca".

Særlig egnet til:

Når du køber ØNSK er det...

Direkte handel

Vi handler direkte med kaffebønderne for at sikre, at de får en ordentlig betaling for det hårde arbejde, som de lægger i at producere kaffe af høj kvalitet. Læs mere her.

Skovdyrket kaffe

Kaffen er dyrket i skyggen af andre træer, hvilket har en række fordele: mere absorbering af CO2, mere biodiversitet, en sundere jordbund som ikke kræver pesticider, og ikke mindst en bedre smagende kaffe. Læs mere her.

Friskristet kaffe

Når du bestiller kaffe fra ØNSK, er det altid friskristet og af høj kvalitet. Vi rister kaffen på en Loring – en energieffektiv kafferister, der sikrer ensartet ristning og høj kvalitet i hver batch.

100% håndplukket kaffe

Alt kaffen er håndplukket, hvilket er din garanti for en høj kvalitet. Dermed er det kun de bedste og mest modne bær som er blevet plukket.

Historien bag Leonel Valladares

73-årige Leonel har brugt hele sit liv på kaffe. Han bor på gården Finca Organica Santa Prisca, som han har ejet i 43 år. Den lille kaffegård udgør en oase midt i skoven, hvor Leonels mange børnebørn leger og griner om kap med hinanden mellem høje træer.

Leonel er en principfast landmand. Han mener ikke, at sprøjtemidler er nødvendige for en god kaffeproduktion, og han producerer selv sin egen gødning på gården. Drivkraften for ham er at passe på naturen og efterlade en bedre verden til sine børnebørn.

Leonel Valladares formår sammen med sin familie at producere nogle af Nicaraguas allerbedste kaffebønner, samtidig med han passer på den omkringliggende natur og familien.

Leonels kaffe har været en fast bestanddel af ØNSK, siden vi startede. Vi er utrolig stolte af at forhandle en kaffe, der er synonym med de idealer, som ØNSK er bygget på. Læs mere om Leonel og hans historie her.

Leonel Valladares' familie og Rasmus og Andreas fra ØNSK
Leonel Valladares og Andreas Kirk fra ØNSK
Bæredygtig-økologisk-kaffeproduktion-Leonel

Byggeprojekt på Leonels gård

I samarbejde med Leonel har vi opført et byggeprojekt på hans gård, der kan støtte ham i produktionen af økologisk gødning.

Mulighed for cirkulær emballage

Leonel Valladares - Mellemristet kaffe ØKO

Vil du og din virksomhed også være med til at reducere emballageforbruget?

Måske står din virksomhed over for en grøn omstilling. Eller måske er du allerede i en bæredygtig virksomhed, der gerne vil skrue endnu mere op for de grønne tiltag. Uanset hvad, så er der ingen tvivl om, at emballagebesparing har en positiv effekt på din virksomheds grønne regnskab - og på miljøet.

Læs mere

Relaterede varer

265 kr.295 kr.
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
45 kr.390 kr.
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page
Ikke på lager
95 kr.265 kr.
This product has multiple variants. The options may be chosen on the product page

Relaterede blogindlæg

Tips & tricks

3 tips til at vælge de rigtige kaffebønner

Vores udvalgte kaffebønner

Her kommer din kaffe fra

Her kommer din kaffe fra: Leonel Valladares

ØNSK anbefaler disse produkter fra Leonel Valladeres

Bryggeguides

Stempelkande bryggeguide: Sådan laver du stempelkaffe

Opskrift på stempelkaffe Stempelkande er en klassisk måde at brygge kaffe på. Selvom det efterhånden [...]

5 kommentarer