Månedens kaffe - april
Månedens kaffe - april
Omniristet

Månedens skovkaffe – Merci Fernandez

En frisk og frugtig kaffe med noter af ananas, tørret mango og aroma af kakaonibs.

Produktbeskrivelse

Beskrivelse

Merci Fernandez – La Pomarrosa

Denne måned og næste måned præsenterer vi to kaffer fra samme gård og samme sort, Bourbon de Colasay, men med to helt forskellige smagsprofiler. En mini-smagsserie, der viser, hvad jordbund, mikroklima og Mercis håndværk kan gøre ved en og samme kaffebønne.

Red Bourbon er en af de mest elskede kaffesorter i verden, kendt for sin naturlige sødme, runde syre og komplekse frugtighed. Men Bourbon de Colasay er noget helt særligt. Det er en lokal mutation af Red Bourbon, der kun findes i Colasay-området i Cajamarca, Peru. Gennem generationer har den tilpasset sig det lokale mikroklima, højden og jordbunden og resultatet er en sort med en unik sødme og florale noter, som man simpelthen ikke finder andre steder.

Når du drikker denne kaffe, smager du ikke bare en sort, du smager et specifikt stykke jord.

Vasket kaffe

Vasket kaffe, også kaldet "washed", er den proces, der giver den reneste og mest transparente smagsoplevelse. Efter høst fjernes frugtkødet fra kaffebønnen med det samme, og bønnerne fermenteres i 12-24 timer, inden de skylles rene og tørres.

På den måde stoppes fermenteringen efter vaskningen, og der er intet frugtkød til at påvirke smagen. Det betyder, at det er jordbund, højde, mikroklima og bondenes håndværk der taler direkte i koppen. Typisk er vaskede kaffer hvor du vil finde en mere udpræget syre, men også klare søde noter af chokolade - uden den karakterisiske frugtighed som findes i Natural kaffer.

En vasket kaffe fra La Pomarrosa er derfor en ren og klar smagning med direkte linje til Colasay.

Den intense sødme og frugtighed i denne kaffe kommer bedst til sin ret som pour-over, fx på en Hario V60 eller Kalita Wave.

Brug 21,5 g kaffe til 330 g vand ved 92-93°C og sigt efter en bryggetid på ca. 2,5 minutter.

Den langsomme, kontrollerede ekstraktion fremhæver de røde bær og chokoladenoterne uden at overdøve den fine citrusfriskhed.

Som espresso får du en koncentreret og saftig kop med tydelig sødme. Prøv en ratio med 18g fint kværnet kaffe til en færdig espresso på 38-40g. Den er særligt velegnet til americano, hvor koppen er balanceret og sød, men kan også være god til en smule mælk.

Ansvarsrapport

100% Økologisk – DK-ØKO-100

Al kaffe fra ØNSK er 100% økologisk certificeret og dyrket. For når du siger "ja tak" til økologi, siger du samtidig "nej tak" til kemisk sprøjtemiddel og kunstgødning. Så udover at passe på dig, selv ved at undgå pesticidrester i din kaffe, er du også med til at passe på kloden. Det er jo win-win!Bliv klogere på økologisk kaffe her

Hvad betyder økologisk kaffe?

  • Ingen kemiske sprøjtemidler
  • Ingen kunstgødning
  • Ingen kemisk forurening af vandet i lokalområdet.

Bevis

  • Certificeret af Mayacert i Nicaragua
  • Godkendt af Fødevarestyrelsen som DK-ØKO-100
Se certificering

B Corp-certificeret

For at opnå B Corp-certificering kræver det en minimumscore på 80 points over 5 kategorier. Median-scoren blandt alle virksomheder er 50,9. Vores samlede score blev 120,8 – den højeste blandt danske kaffevirksomheder.Her er ØNSKs score indenfor hver kategori:
  • Governance: 17.3
  • Workers: 26.1
  • Community: 38.5
  • Environment: 36.1
  • Customers: 2.6
Se certificering
Det er ikke et let job at være kaffebonde, og ofte så er kaffebønderne så underbetalte, at de taber penge på produktionen. Det betyder i tal at 44 % af verdens kaffebønder lever under fattigdomsgrænsen og 22 % i ekstrem fattigdom. Det prøver vi at lave om på.Al vores kaffe er handlet direkte med kaffeproducenten og vi kan derfor sikre, at kaffebonden får en ordentlig pris som reflekterer deres hårde arbejde, og den kvalitet de producerer. I 2024 betalte vi i gennemsnit 31% over markedsprisen.Læs mere her

Prisen for månedens kaffe

  • 13,23 USD/kg - ØNSKs pris (FOB + betaling til bonden)
  • 9,81 USD/kg - Andel af FOB-pris betalt til kaffebonden
  • 6,35 USD/kg - Markedspris ved køb (FOB)

Hvad siger vi selv?

"Jeg har besøgt Merci og La Pomarrosa flere gange, og hun er en af de producenter, jeg altid glæder mig til at møde igen. Vi samarbejder ikke kun om kaffe fra hendes egen gård. Merci er også tilknyttet Origin Coffee Lab i Colasay, hvor hun arbejder med kvalitetsudvikling på tværs af producenter i regionen, og det samarbejde smager vi også til i vores månedskaffe.
Mercis kaffe er svær at sætte ned. Den har en naturlig, blød sødme, der ikke kræver noget af dig. Den smager godt fra første slurk til sidste. En ren kaffe med karakter og balance, der fungerer lige godt uanset bryggemetode."
- Rasmus Ditlev, ØNSK
Læs mere
Månedens kaffe - april
Månedens kaffe - april
Månedens kaffe - april
Månedens kaffe - april

Bryggeudstyr

Se alle kaffebønner
Hario
Hario
Prisinterval: 46,25 kr. til 67,50 kr.
Hario filtre
Prisinterval: 42,00 kr. til 57,50 kr.
Hario

Relaterede produkter

Se alle kaffebønner
Merci Fernandez
Prisinterval: 130,00 kr. til 400,00 kr.
Cesar Sampertegui
Prisinterval: 130,00 kr. til 400,00 kr.
Leonel Valladares
Prisinterval: 115,00 kr. til 320,00 kr.
Kuska
Prisinterval: 115,00 kr. til 320,00 kr.