Las Segovias - Mørkristet kaffe - Cirkulær bøtte ØKO
Las Segovias - Mørkristet kaffe - Cirkulær bøtte ØKO
Mørkristet

Las Segovias - Mørkristet kaffe - Cirkulær bøtte ØKO

Dyb og sødmefuld kaffe, med noter af chokolade, ristede nødder og karamel

Denne vare leveres af vores ØNSK-personlige-levering og kun i postnummer 0 – 2950

Produktbeskrivelse

Beskrivelse

Dyb og sødmefuld kaffe med noter af chokolade, ristede nødder og karamel.

Hos ØNSK har vi udviklet et cirkulært emballage system, til levering af vores kaffe, med inspiration fra mælkemanden i gamle dage. Det betyder, at vi leverer kaffe i cirkulære genbrugsbøtter, som efterfølgende afhentes, vaskes og genopfyldes.

Bøtterne er fremstillet i 100% virgin HDPE, en hård plasttype, og er dermed 100% genanvendelige. Med sin lange levetid, og en kapacitet på 5 kilo, vil bøtten derfor kunne spare planeten for hundredevis af kaffeposer.

Vi anslår, at en kaffebøtte vil blive genopfyldt og leveret mere end 100 gange i sin levetid – det svarer til en emballagebesparelse på mindst 500 poser pr. bøtte. Det reducerer derfor CO2-aftrykket med 63-71% sammenlignet med 1-kilos poser af plast.

For en gennemsnitlig erhvervskunde, der får leveret 5 kg fristristet kaffe hver 6. uge i 5 år, betyder det en besparelse på mindst 200 poser, når man i stedet bruger vores genanvendelige bøtter. Det er da nogle bøtter der batter!

Vælger man derfor en kaffeløsning med cirkulær emballage, tilgodeser du altså både klodens ressourcer og din virksomheds grønne regnskab.

  • Bøtterne er 100% virgin HDPE
  • Bøtterne er 100% genanvendelige
  • 63-71% CO2 reducering sammenlignet med 1-kilos poser af plast.
  • 100 leveringer i én bøttes levetid – det giver en besparelse på 500 poser pr. bøtte.

Når I modtager bøtter, betaler I pant. Når I senere returnerer bøtterne, får I pant beløbet krediteret – allerede på jeres næste ordre.

Når vores chauffør tager bøtter med retur, bliver de registreret på jeres profil på vores webshop. Beløbet for de returnerede bøtter bliver derefter automatisk trukket fra jeres næste ordre.

På fakturaen vil I se:

  • En linje for pant, I er blevet opkrævet for nye bøtter.

  • En linje for pant, I har fået krediteret fra tidligere returnerede bøtter.

I kan altid følge jeres pant-status ved at logge ind på onsk.dk og se jeres konto. Status vises i en lille orange boks øverst i venstre hjørne.

Bemærk: Pantsystemet er kun for erhvervskunder i hovedstadsområdet.

Konceptet er simpelt. Vi leverer kaffen i 5-kilos bøtter med vores elektriske varevogn.

Når vi leverer kaffen, tager vi samtidig de tomme bøtter med retur, så de kan vaskes og genopfyldes med ny friskristet kaffe. På den måde undgår vi at bruge fossile brændstoffer og engangsemballage, når vi leverer kaffe til din arbejdsplads.

Ifølge beregninger fra Teknologisk Institut reducerer vi dermed CO2-aftrykket med 63-71 % sammenlignet med traditionelle 1-kilos af plast.

Ansvarsrapport

100% Økologisk – DK-ØKO-100

Al kaffe fra ØNSK er 100% økologisk certificeret og dyrket. For når du siger "ja tak" til økologi, siger du samtidig "nej tak" til kemisk sprøjtemiddel og kunstgødning. Så udover at passe på dig, selv ved at undgå pesticidrester i din kaffe, er du også med til at passe på kloden. Det er jo win-win!

Bliv klogere på økologisk kaffe her

Hvad betyder økologisk kaffe?

  • Ingen kemiske sprøjtemidler
  • Ingen kunstgødning
  • Ingen kemisk forurening af vandet i lokalområdet.

Bevis

  • Certificeret af Mayacert i Nicaragua
  • Godkendt af Fødevarestyrelsen som DK-ØKO-100

Se certificering

B Corp-certificeret

For at opnå B Corp-certificering kræver det en minimumscore på 80 points over 5 kategorier. Median-scoren blandt alle virksomheder er 50,9. Vores samlede score blev 120,8 – den højeste blandt danske kaffevirksomheder.

Her er ØNSKs score indenfor hver kategori:

  • Governance: 17.3
  • Workers: 26.1
  • Community: 38.5
  • Environment: 36.1
  • Customers: 2.6

Se certificering

Santiago-kooperativet

Las Segovias-kaffen stammer fra den nordlige del af Nicaragua, i grænselandet mellem Madriz og Nueva Segovia. Den dyrkes i Santiago-kooperativet, som er 100% ejet af de lokale kaffebønder. Her arbejder man målrettet på at fremme både økologisk skovbrug og sociale projekter – lige fra at forbedre kvinders vilkår og rent vand til uddannelse og sundhed.

Kaffebærrene bliver høstet i de frodige bjerge inden de fermenteres og vaske på gårdene og tørres nede i lavlandet hos kooperativet. Det sikrer en ensartet og høj kvalitet, der afspejles i koppen. Det giver kaffen, de producerer, en rund og blød mundfølelse med de klassiske kaffenoter af chokolade, ristede nødder og karamelagtig sødme. 

Læs mere
Las Segovias - Mørkristet kaffe - Cirkulær bøtte ØKO
Las Segovias - Mørkristet kaffe - Cirkulær bøtte ØKO
Las Segovias - Mørkristet kaffe - Cirkulær bøtte ØKO

Relaterede produkter

Se alle kaffebønner

Bestil en gratis smagspakke

Du bliver ringet op af en kaffekyndig ØNSK-medarbejder, som hjælper med at finde ud af, hvilke kaffevarianter der passer bedst til jer.
Jeres oplysninger behandles 100% fortroligt.Det er et krav, at du er ansvarlig for kaffeindkøb i en privat virksomhed med over 10 ansatte. Virksomheden må ikke være være i binding hos en anden kaffeleverandør.
Bestil en gratis smagspakke