
Månedens Kaffe – Douglas Lopez
Sød & ren med noter af karamel, appelsin & modne stenfrugter


Sød & ren med noter af karamel, appelsin & modne stenfrugter
Honey
Karamel, Appelsin
2.000-2.200 m.o.h.
Denne måned tager vi dig til det nordlige Nicaragua for at møde Douglas López – en ung, engageret kaffebonde fra San Rafael del Norte. Douglas dyrker sorten Parainema på sin gård, La Parcela, i 1150 meters højde.
Kaffen er produceret med kooperativet COASSAN, som ØNSK har samarbejdet tæt med i mange år. Og ja, det er endnu en kaffe fra en "Douglas"! Denne gang er det dog López og ikke Gonzales fra sidste måned. To forskellige farmere og profiler, men begge en del af næste generation af kaffeproducenter.
Douglas har valgt at honey-processere sin Parainema. Det er en metode, hvor kaffen tørres og fermenteres med en del af frugtkødet stadig intakt. Det fremhæver sødmen fra kaffebærret og giver en kompleks, men afbalanceret profil.
I koppen får du en sød og frisk kaffe med noter af karamel, appelsin og modne stenfrugter. Den lette syre giver kaffen en opløftende friskhed, mens de nøddeagtige undertoner giver fylde og varme. En elegant og imødekommende kaffe.
Al kaffe fra ØNSK er 100% økologisk certificeret og dyrket. For når du siger "ja tak" til økologi, siger du samtidig "nej tak" til kemisk sprøjtemiddel og kunstgødning. Så udover at passe på dig, selv ved at undgå pesticidrester i din kaffe, er du også med til at passe på kloden. Det er jo win-win!
Bliv klogere på økologisk kaffe her
For at opnå B Corp-certificering kræver det en minimumscore på 80 points over 5 kategorier. Median-scoren blandt alle virksomheder er 50,9. Vores samlede score blev 120,8 – den højeste blandt danske kaffevirksomheder.
Her er ØNSKs score indenfor hver kategori:
Det er ikke et let job at være kaffebonde, og ofte så er kaffebønderne så underbetalte, at de taber penge på produktionen. Det betyder i tal at 44 % af verdens kaffebønder lever under fattigdomsgrænsen og 22 % i ekstrem fattigdom. Det prøver vi at lave om på.
Al vores kaffe er handlet direkte med kaffeproducenten og vi kan derfor sikre, at kaffebonden får en ordentlig pris som reflekterer deres hårde arbejde, og den kvalitet de producerer. I 2024 betalte vi i gennemsnit 31% over markedsprisen.
Coassan
I mange kafferegioner verden over ses en bekymrende tendens: Gennemsnitsalderen blandt kaffebønder stiger, og mange unge søger mod byerne i jagten på andre muligheder. Derfor har kooperativet COASSAN i det nordlige Nicaragua satset på en ny generation. Gennem deres ungdomsprogram ønsker de at bevare kaffekulturen og sikre, at den overlever fra én generation til den næste.
Programmet er målrettet unge mellem 18 og 35 år og giver dem adgang til egne gårde, teknisk rådgivning, skyggetræer og planter. Indtil videre har 20 unge landmænd meldt sig under fanerne, og tilsammen producerer de 53 tons grøn kaffe om året! Det er ikke bare et projekt – det er et vigtigt skridt for fremtidens kaffeproduktion og en bedre kaffeindustri for bonden.
De unge bringer nye idéer med sig: De eksperimenterer med sorter som Parainema og Pacamara, prøver nye fermenteringsmetoder og bruger sociale medier til at opbygge relationer med internationale indkøbere. Deres tekniske nysgerrighed og digitale tilgang gør dem til stærke aktører i en branche, der forandrer sig hurtigt.
Douglas López er en del af denne nye generation. Med sin gård, La Parcela, viser han, hvad det betyder at tage ansvar for egen produktion og investere i kvalitet. For ham handler det ikke bare om at overtage familiens tradition, men om at føre den ind i fremtiden.
Med certificering fra Mayacert er projektet nu anerkendt som en del af Transición Generacional – et kvalitetsstempel, der understreger projektets seriøsitet og de unges engagement.