Privat

Thermoplan Black&White 4

150.250,00 kr.

Thermoplan Black&White 4

 

Unik mælkeskumsteknologi

Thermoplan har udviklet en særlig kompetence for at skumme og steame mælk på automatisk vis. Det udmærker sig i den fyldige og cremede mælkeskum, der er en vital del af en god cappuccino. Noget af det, der gør Thermoplan unik, er et mælkeskummesystem, der kan fremstille lækre espressobaserede caffe latter på frisk mælk ved et tryk på en knap. Årtiers erfaring og ekspertise inden for denne niche betyder, at Thermoplan har udviklet en så god teknologi til mælkeskumning, at selv de bedste baristaer på caféer vil misunde den ensartede mælkeskums konsistens. Det er også derfor, at flere caféer benytter sig af Thermoplan i stedet for selv at brygge espresso og skumme mælk.

 Hvilke kaffeprodukter kan Thermoplan BW4 lave

Thermoplan BW4 kan brygge et hav af forskellige produkter; ristretto, espresso, americano, café latte, cappucino, cortado, flat white, te-vand, mælkeskum, macchiato. Mulighederne er mange, og du kan selv programmere, hvordan du ønsker dine kaffedrikke, både ift. mængde kaffe, mælk og styrke. Med maskinens brygkammer på op til 25g har du endda mulighed for at brygge triple shots og ekstra store kaffedrikke.

Kapacitet og kopper i timen

Thermoplan BW4 er den største og kraftigste kaffemaskine i Thermoplan-serien. Den er bygget til at kunne lave op mod 500 kopper kaffe om dagen. Det er så at sige en rigtig arbejdshest, som er umulig af trætte.
BW4 kan i timen brygge: 240 espresso, 200 kaffer, 140 cappucinos og 80 kakao.

Modulopbygget og energibesparende

Filosofien bag Thermoplan kaffemaskinerne er at bygge høj kvalitet, der kan bruges over en lang årrække. Thermoplan kaffemaskinerne er modulopbyggede og består af et hydraulisk modul og et mekanisk modul. Det er det hele. Service og vedligeholdelsesarbejdet bliver gjort meget lettere, da man hurtigt kan og simpelt kan udskifte et modul og sørge for, at maskinen kører igen.

Skulle det ske, at et modul ikke kan renoveres og repareres, så erstatter man det med et nyt modul fremfor at kasserere hele maskinen. Det har også den fordel, at hvis der er et problem med maskinen, der gør, at den ikke kan brygge kaffe, kommer vores teknikker ud med et nyt modul, som indsættes med det samme, således I kan brygge kaffe igen efterfølgende. I mellemtiden repareres det udtagne modul, som derefter tilbagesættes i Thermoplan BW4. Maskinen er desuden designet og udviklet med et patenteret strømbesparende system.  Målt mod tilsvarende modeller reduceres energiforbruget med op til 50%.

Stort brugervenligt 10″ Touch-display

Thermoplan BW4 har en stor LCD-farvet touchscreen på 10″, hvorpå kaffe og varme drikke bestilles. Touchscreenen kan desuden fås med en antibakteriel film for at minimere smitterisisko blandt dem, der benytter sig af kaffemaskinen.
Alle funktioner; såsom påfyldning af kaffebønner, start af automatiske rengøringsprogrammer og tømning af grums, styres fra touch screen, som brugervenligt guider dig gennem processerne med små, animerede videoer.

Rengøring af BW4

Når vi har med frisk mælk at gøre, er det vigtigt, at mælkeudløbet bliver renset dagligt. Thermoplan BW4 har nogle automatiserede renseprogammer, der gør mælkerensning let.
Hvornår man vælger at foretage renseprogrammerne, bestemmer man selv. Nogle virksomheder foretager det sidst på dagen og andre steder først på dagen.

Til at foretage de daglige renseprogrammer skal man bruge Thermoplan renseprodukter. Her skal man bruge rensetabletter til mælk BW, og rensetabletter til BW3 og BW4. De daglige, automatiske renseprogrammer tager omkring 20 minutter.

Automatisk justering af kaffekværn

Thermoplan har udviklet BW4 med en teknologi, der gør, at kaffekværnen automatisk justeres efter slitage på kaffekværnen såvel som niveauet af gas i bønnen. En rigtig formaling har nemlig enorm betydning for en godt brygget kaffe. Med den nye teknologi, Intelligent Shot Quality (ISQ), vil maskinen justere gennemløbstid og kaffedosering løbende i forhold til den valgte indstilling. Denne proces sker hver dag, hvor den over et gennemsnit af de seneste 5 bryggede kopper kaffe vil indstille dosering og kværnens formaling for at nå den ønskede bryggetid.

Fast vandtilslutning, afløb og mulighed for grumsudkast

Thermoplan-maskinerne skal have fast vandtilslutning. Med så stor en maskine vil en vandbeholder simpelthen ikke give mening, da maskinens kapacitet går langt ud over, hvad man har lyst til at påfylde løbende.
Desuden er det en god idé at lave fast afløb på maskinen, således at spildevand fra skyl mellem produkterne løber direkte ud i et afløb. Herved mindskes også operationelt tid til vedligeholdese.
Der vil ligeledes være mulighed for at få installeret et grumsafkast på maskinen. Således vil kaffegrumsen ende i en større beholder, som vil være placeret under bordet.

Mulighed for kakaointegration

Der er mulighed for at påsætte et kakaomodul på kaffemaskinen. Derefter kan man lave skøn kakaodrik baseret på vand eller mælk.

Mælkekøleskab under bordet

For nogle vil bordpladsen på kaffestationen være trang. Derfor er der også mulighed for at få installeret mælkekøleskabet under bordet, således at maskinen fremstår mere kompakt og fylder mindre.

Thermoplan fremstiller professionelle fuldautomatiske maskiner, og de schweiziske kaffemaksiner kendt over hele verden for deres pålidelighed, funktionalitet og unikke kvaliteter.
De fuldautomatiske Thermoplan-maskiner brygger med hele kaffebønner og frisk mælk.

Thermoplan-maskinerne er velegnede til arbejdspladser, kontorer, caféer og restauranter, og de laver de mest lækre kaffedrikke, omend det skal være en kraftig espresso, en dampende americano eller en lækker cremet cappucino.

Specifikationer

Kapacitet Op mod 500 kopper om dagen.
240 espresso, 200 kaffer, 140 cappucinos og 80 kakao
Vægt 80 kg.
Størrelse b: 32 x h: 64,6 x d: 60 cm
Touchscreen Ja, 10″ LCD
Friskmælk Ja, kan lave mælkeskum og varmet mælk
Rensetid pr. dag 15 min. automatisk renseprogram.
Produkter Espresso, kaffe, americano, ristretto, cappucino, flat white, latte macchiato, café latte, kandebryg
Te-vand Ja, varmtvandshane til te-vand.
Strømforsyningr 400V | 16A | 3 faser | 50Hz IEC Standarder. Max el. effekt: 5800-7100 W.
Kaffebeholder & kaffekværn 2 kaffebeholderer med plads til 1,7 kg. To langtidsholdbare og selvjusterende (ISQ) keramiske kværne
Grumsudkast & vandtilslutning Ja, mulighed for grums- og afløbsudkast. Skal være med fast vandtilslutning (3/8″).

Andet

Espresso kapsel

Det er næsten som at trylle, når man sætter kaffekapslen i maskinen, der derefter effektivt, [...]

Kaffe udstyr

Kaffevægt

Når det kommer til at brygge kaffe, er der meget udstyr, der er værd at [...]

Kaffe udstyr

Kaffemølle

En kaffemølle er et værktøj, der hjælper dig med at trylle kaffebønner til malet kaffe. [...]

Kaffe udstyr

Stempelkande

En stempelkande hjælper dig med at brygge stempelkaffe, der er en af de mest udbredte [...]

Espresso

Ratio

Ratio handler om forholdet mellem kaffe, du brygger og kaffe, du ender ud med i [...]

Espresso udstyr

Bajonet

En bajonet er endnu et uundværligt værktøj, du skal have i nærheden af dine hænder, [...]

Kaffeordbog

Cappuccino

Cappuccino er en fløjlsblød drøm, der bliver til virkelighed, når du slubrer den bløde mælkekaffe [...]

Andet

ØNSK is a Certified B Corporation. What’s next?

We are B Corp! 🎉 …but what does that mean, exactly? If you follow us [...]